معماری
خانه / حرکات اصلاحی / پشت کج scolisis

پشت کج scolisis

پشت کج ( تعریف – تشخیص – اصلاح)

تعریف:

اسکولیوز عبارتست از انحراف طرفی ستون مهره ها به نحوی که زواید شوکی مهره ها به سمت تعقر و بدنه مهره ها به سمت تحدب چرخش پیدا کنند. برخلاف وضعیتهای طبیعی کیفوز ( قوس پشتی) ، لوردوز ( قوس گردنی و کمری) که بصورت طبیعی در همه افراد وجود دارند، این وضعیت همیشه غیر طبیعی محسوب می شود.

انواع:

بر اساس قابل اصلاح بودن یا نبودن اسکولیوز به دو دسته تقسیم می شود: ۱- اسکولیوز های متحرک به اسکولیوزهایی اطلاق می شود که با استفاده از حرکات اصلاحی، قابل اصلاح باشند. این ۲- نوع اسکولیوز ها پیشرفت کننده نبوده و با تغییر شکل ساختمانی مهره ها با دیسک بین مهره ای همراه نیست. اسکولیوزهای ساختمانی: به اسکولیوزهایی اطلاق می شود که با استفاده از حرکات اصلاحی قابل اصلاح نباشد.

علل:

۱- کوتاهی عضلات دور کننده ران در یک پا: این کوتاهی سبب افتادگی لگن در سمت عضلات کوتاه شده می شود و بدنبال آن اسکولیوز در ستون مهره ها شکل می گیرد. شروع اسکولیوز از ناحیه کمری – خاجی خواهد بود. ۲- کوتاهی عضلات نزدیک کننده ران در یک پا: این کوتاهی سبب می شود که لگن در سمت عضلات کوتاه شده بالا برود و به دنبال آن اسکولیوز در ستون مهره ها ایجاد شود. شروع اسکولیوز از ناحیه کمری – خاجی خواهد بود. ۳- کوتاهی یک پا: کوتاهی پا سبب می شود که لگن در سمت پای کوتاه افتادگی پیدا کند و بدنبال آن اسکولیوز ایجاد شود. شروع اسکولیوز از ناحیه کمری – خاجی خواهد بود. ۴- ناراحتی سیاتیک( فتق دیسک) : ممکن است فرد به فتق دیسک مبتلا شده باشد و عضلات یک طرف کمر دچار گرفتگی شده باشند و این امر منجر به ایجاد اسکولیوز شود. ۵- اتخاذ وضعیتهای غلط: -حمل اجسام با یک دست بصورت طولانی مدت -عادت به نشستن یک طرفی ۶- بیماری هیستری (اسکولیوز هیستریکی)   ۷- بیماریهای التهابی یک طرفی نظیر التهاب آپاندیس

عوارض:

۱- درد   ۲- اختلال در عملکرد سیستم قلبی – ریوی   ۳- اختلالات عصبی ۴- اختلال در راه رفتن ۵- کاهش تحرک ستون فقرات

تشخیص:

بهترین روش برای تشخیص اسکولیوز استفاده از صفحه شرنجی و شاقول است: ۱- در حالت ایستاده بایستی ستیغ خاصره هر دو سمت لگن در یک خط قرار گیرند. در صورتی که لگن یک سمت بالاتر باشد احتمالاً : الف: عضلات نزدیک کننده ران درآن سمت دچار کوتاهی شده اند. ب: پای آن سمت بلند تر از پای سمت مقابل است. در صورتی که لگن در یک سمت پایین تر باشد احتمالاً : الف: عضلات دور کننده ران در آن سمت دچار کوتاهی شده اند. ب: پای آن سمت کوتاهتر از پای مقابل است. ۲- خارهای خاصره ای خلفی فوقانی بایستی در یک سطح باشند. فرد در حالت ایستاده قرار می گیرد و از پشت خارهای خاصره ای خلفی فوقانی را مشاهده می کنیم. این دو خار خاصره ای بایستی در یک سطح قرار گرفته باشند. در غیر اینصورت احتمال اشکالاتی نظیر کوتاهی یا بلندی پا و بطور کلی افتادگی لگن مطرح خواهد بود. ۳- در حالت ایستاده زوایای تحتانی دو استخوان کتف را اگر به هم وصل کنیم بایستی در یک خط قرار بگیرند. در افراد دارای اسکولیوز این زوایا در یک خط نیستند. ۴- در حالت ایستاده شانه های فرد ( هر دو شانه) در یک سطح قرار دارند. در یک خط نبودن شانه ها می تواند علامتی از اسکولیوز باشد. در افراد دارای اسکولیوز شانه سمت تقعر افتادگی پیدا کرده و شانه سمت تحدب بالاتر قرار می گیرد.

اصلاح:

حرکات اصلاحی شامل تمرینات تقویتی، استقامتی، تنفسی و کششی است که همه اینها از اهمیت خاصی برخوردار هستند، در زیر به برخی حرکات اصلاحی اشاره می شود: فرد جلوی آ ینه قدی می نشیند و وضعیت صحیح نشستن را تمرین می کند. طویل کردن تنه در حالت نشسته ( افزایش ارتفاع تنه): فرد در حالیکه روی صندلی نشسته است تنه خود را به سمت بالا می کشد. این عمل نه تنها به انعطاف پذیری ستون مهره ها کمک می کند، در اصلاح شکل و بهبود قدرت عمل عضلات نیز مؤثر است. فرد می نشیند، سپس به سمت جلو خم شده و دستها را نیز به سمت جلو می کشد. این حرکت موجب بهبود تحرک در ستون مهره ها و بهبود انعطاف پذیری می شود و در جهت اصلاح تغییر شکل اسکولیوز مؤثر است. فرد از میله بارفیکس آویزان می شود. این عمل منجر به تأثیر جاذبه روی ستون مهره ها و کشیده شدن آنها می شود. طویل کردن تنه در حالت خوابیده: فرد روی شکم می خوابد و دستها را به سمت جلو در امتداد سر قرار می دهد و سعی می کند دستها را به سمت جلو بکشد و طول تنه را افزایش دهد. کشش عضلات سمت تقعر ۱-۶- فرد سمن تقعر را روی دیوار قرار می دهد و تنه را به سمت دیوار حرکت می دهد. این حرکت موجب کشش عضلات سمت تقعر می گردد. ۲-۶- فرد در حالت ایستاده قرار می گیرد و تنه را به سمت تحدب خم می کند. ۷- استفاده از آتل مخصوص

telegram

همچنین ببینید

پای چرخیده به داخل یا چرخیده به خارج

راه رفتن با پای چرخیده به داخل  تعریف : در اینحالت ، فرد با پای …

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس
займ на карту