معماری
خانه / رژیم غذایی / رژیم‌های شدید لاغری زنان کم خونی و پرخاشگری به دنبال دارد

رژیم‌های شدید لاغری زنان کم خونی و پرخاشگری به دنبال دارد

خبرگزاری فارس: داور بین‌المللی تناسب اندام فدراسیون جهانی پرورش اندام گفت: رژیم لاغری برای کاهش وزن باعث کم‌خونی، پرخاشگری، خشکی و تیرگی پوست در زنان شده و باکنار گذاشتن این گونه رژیم‌های غذایی فرد با افزایش وزن روبه‌رو می‌شود.
اکبر خزایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در خصوص محصولاتی که با عنوان چربی سوز در ماهواره‌ها تبلیغ می‌شوند، اظهار داشت: این مواد عمدتاً خاصیت ملین داشته که باعث تخلیه روده‌ها می‌شوند و در برخی موارد در ترکیباتشان علاوه بر ملین از داروهای مدر «ادرار آور» و محرک‌هایی نظیر افدرین و کافئین نیز استفاده شده که دارای عوارض گوناگون بوده و می‌توانند باعث بیماری‌هایی برای افراد شوند و با قیمت سرسام آور فروخته می‌شوند.
وی افزود: البته برخی مکمل‌هایی که به چربی سوزی کمک می‌کنند و استاندارد نیز هستند تهیه و عرضه شده که هیچ گونه عارضه‌ای برای بدن انسان ندارند و مورد تأیید مراجع ذی‌صلاح نیز هستند که ال کارنتین یکی از این مکمل‌ها است و به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد که دارای هیچگونه عارضه‌ای نیست و علاوه بر کمک به رهایی از چربی‌ها برای سلامتی قلب هم مناسب است.
قرار دادن بالن در معده برای کاهش وزن باعث عوارض می‌شود
خزایی ادامه داد: البته در این بین بعضی از پزشکان هم از آب گل آلود‌ ماهی گرفته و با قراردادن بالن در معده یا با کمک حلقه حجم معده را کم می‌کنند تا شخص غذای کمتری بخورد و با کاهش وزن روبرو شود یا چربی‌های بدن را با جراحی خارج می‌کنند که این روش‌ها هم دارای عارضه‌های خاص خود هستند و راهکار علمی نیستند.
خزایی بیان داشت: مشاهده می‌شود برخی کارشناسان با رژیم‌های غلط و تشویق به نخوردن سعی در کاهش وزن افراد دارند به طور مثال در این روش روزانه فقط ۲ وعده غذا برای شخص در نظر گرفته می‌شود که با این روش متابولیسم (سوخت و ساز) بدن کند شده و به جای چربی عضلات بدن می‌سوزند و سلول‌های بدن اکسید می‌شوند و کاهش وزن به از دست دادن عضلات مربوط است.
چاقی بیشتر بر اثر رژیم و پرهیز از خوردن غذا
وی ادامه داد: در این روش موادغذایی لازم به بدن نمی‌رسد و افراد به خصوص زنان با بیماری‌های کم خونی، ضعف شدید، پرخاشگری، گودی چشم، خشکی و تیرگی پوست مواجه می‌شوند و بلافاصله با کنار گذاشتن رژیم غذایی با افزایش وزن شدید روبه‌رو می‌شود و از طرفی چون متابولیسم بدن کند می‌شود از قبل از رژیم هم چاقتر می‌شوند.
وی افزود: از بهترین راهکارهای اصولی و علمی کاهش وزن تغذیه مناسب است که در آن باید ۶ تا ۵ وعده غذایی کم حجم شامل مصرف میوه و سبزیجات فراوان، پروتئین‌ها نظیر انواع گوشت به خصوص گوشت‌های سفید و سفیده تخم مرغ، قارچ به صورت پخته یا کبابی به اندازه دلخواه مصرف شود.
وی تصریح کرد: کربوهیدارت‌های مرکب نیز مانند برنج، نان، ماکارونی و سیب‌زمینی در طی روز در حد اعتدال مصرف شود و از ساعت ۱۸ به بعد صرف نشود و کربوهیدارت‌های ساده نیز مثل انواع قند و شکر، نوشابه، بستنی، شیرینی و آبمیوه‌های شرکتی و غیر طبیعی در حد امکان باید مصرف نشوند.
خزایی در پاسخ به این پرسش که در طول هفته مدت زمان ورزش چقدر باید باشد و چه ورزش‌هایی برای کاهش وزن مفید هستند، گفت: تحقیقات نشان داده که با انجام تمرینات بدنسازی متابولیسم بدن تند می‌شود که بسیار به چربی سوزی کمک می‌کند.
ترس از تمرینات بدنسازی در بین خانم‌ها باور غلطی است
داور بین‌المللی تناسب اندام فدراسیون جهانی گفت: در این بین برخی خانم‌ها از تمرینات بدنسازی بیم داشته و فکر می‌کنند با انجام تمرینات بدنسازی عضلات آنها خشن و مردانه می‌شود که لازم می‌دانم اشاره کنم که خانم‌ها حتی اگر بخواهند هم عضلاتشان خشن و مردانه نمی‌شود مگر آنکه از داروهای نیروزا استفاده کنند.
ورزش مناسب دردهای مفاصل را کاهش می‌دهد
وی ادامه داد: لازم به ذکر است که با تمرینات بدنسازی متناسب با فیزیک بدنی هر شخص علاوه بر تناسب اندام می‌تواند عمدتاً برداروهای نیروزار و سایر مفاصل نیز غلبه کرد.
خزایی بیان داشت: پیشنهاد دیگر در این زمینه این است که با انجام ۳ جلسه تمرینات بدنسازی در هفته و هر جلسه حدود ۴۰ دقیقه باشد و زیر نظر مربی زبده که تعدادشان در ایران هم خیلی کم است صورت پذیرد.
داور بین‌المللی تناسب اندام فدراسیون جهانی ifbb خاطرنشان کرد: ۲ تا ۳ جلسه بهره بردن از یکی از تمرینات هوازی شامل پیاده‌روی، طناب زدن، دوچرخه، تردمیل، در جا دویدن یا هر تحرکی که باعث افزایش ضربان قلب شود ترجیحاً در صبح و قبل از صرف صبحانه حداقل ۳۰ دقیقه می‌توان به نتایج قابل قبول و ایده‌ال دست یافت.

telegram

همچنین ببینید

چگونه رژیم مان را تغییر دهیم و بهتر نتیجه بگیریم

راهنمای گام به گام طراحی یک برنامه غذایی چربی‌ سوزی (بخش اول)

اگر اخیرا تصمیم گرفته اید که چربی‌ سوزی کنید پس احتمالا از مدت‌ها قبل به …

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس